אתר הכתף ד"ר אבי שזר

הזרקת קורטיזון סוב אקרומיאלית

Sub Acromial Steroid injection


מדוע מבצעים הזרקה לכתף?

רוב ההזרקות לכתף מתבצעות "לחלל" הסוב אקורמיאלי (Sub Acromial space)-זהו אזור אנטומי בין עצם האקרומיון למעלה לגידי השרוול המסובב למטה.

אין חלל במקום, אלא אזור של רקמה היכולה להידחס וקח לקבל את הנוזל המוזרק. "בחלל" הזה נמצאת הבורסה הסוב אקרומיאלית.

הזריקה מיועדת למצבים של דלקת במקום. מקור דלקת יכול להיות ברקמת הבורסה כמו בתסמונת צביטה או דלקת ממקור של הגידים, כמו טנדניטיס מסוידת.

מבצעים הזרקה של קורטיזון לרוב בשילוב עם חומר הרדמה מקומית למקום. הקורטיזון משמש כתרופה חזקה המטפלת בדלקת.

כאשר ניתנת תרופה במתן פומי (בכדור) החומר הפעיל מתפזר בכל הגוף ומגיע גם לכתף. כשמבצעים הזרקה מקומית מביעים תרופה (קורטיזון) חזקה, בריכוז מקומי גבוה ועם פיזור נמוך לשאר הגוף. לאחר ההזרקה הקורטיזון פועל בצורה יעילה להקטנת התהליך הדלקתי, הפחתת הדלקת והחיכוך וכך גם להפחתה בכאב.

היכן מבצעים את הזריקה?

ההזרקה מתבצעת למיקום קבוע (החלל הסוב אקומיאלי) לפי העדפת הרופא יכולה להתבצע מהחלק האחורי, הצידי או הקדמי של הכתף. (העדפתי האישית הזרקה מהחלק האחורי)

אין מניעה מתפקוד רגיל לאחר הפעולה ,ניתן לנהוג או לבצע כל פעולה הדורשת ריכוז.

סכנות וסיבוכים אפשריים

זיהום: כמו בכל הזרקה בכל מקום בגוף ,מדובר בפעולה חודרנית ולכן קיים סיכון לזיהום, הסיכון הוא נמוך, פחות מאחוז, אך יש להיות ערני להופעה של סימני זיהום: אודם, נפיחות, חום והחמרת הכאב. במקרה כזה יש לפנות מידית לרופא. הזיהום יופיע לרוב תוך מספר ימים מהפעולה. הסיכון מוגבר בסוכרתיים ואנשים עם משקל יתר.

תגובה אלרגית: כמו לכל תרופה, עלולה להיות אלרגיה לאחד החומרים המוזרקים. מדובר בתופעה מאוד נדירה הרבה פחות מאחוז. במקרה של התפתחות פריחה, קושי בנשימה יש לפנות מידית לרופא. במידה וידוע לך על רגישות לתרופה כלשהי יש לציין לפני ההזרקה.

עלייה של רמת סוכר בדם: בחולי ישנה עליה של רמת סוכר שנמשכת מספר ימים ולא בהכרח דורשת שינוי בטיפול התרופתי.

סוכרת אינה מהוה התווית נגד מוחלטת להזרקה אך הינה גורם סיכון.

השפעה על תרופות קבועות: לרוב התרופות הקבועות לא מושפעות מהזרקת קורטיזון אולם יש לעדכן את הרופא המטפל לגבי כל טיפול תרופתי

קיימות תופעות לוואי אפשריות נוספות אולם הן נדירות מאוד וקשורות במחלות ספציפיות ולכן מומלץ להיוועץ ברופא המטפל באופן ספציפי.

שתף עם חברים Facebook Twitter LinkedIn
מייל של חבר:    
שם החבר:  
לינק: http://catef4u.com/steroid_injection.aspx
052-4224623| info@catef4u.com